Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazija

Ateitį su menu siejantiems jaunuoliams – profesionalų padrąsinimas

Menų studijas ar kūrybines profesijas pasirinkę žmonės dažnai sulaukia klausimo: ko labiau reikia, kad sulauktum sėkmės – sunkaus darbo ar unikalaus talento? Ir čia – kiek žmonių, tiek skirtingų atsakymų, tačiau ne vienas lietuvis, sulaukęs pasaulinio savo profesinio meistriškumo įvertinimo, yra sakęs, kad esama ir trečiojo sėkmės elemento, kuris, deja, neturi vieno pavadinimo.

Vienam  –  tai prasmingai karjeros kelyje sudėlioti kelio ženklai, kitam  – durys, į kurias pabelsta laiku, trečiam  – nuoširdus pokalbis, paskatinęs priimti teisingą, gyvenimą keičiantį sprendimą.

Būtent šis trečiasis sėkmės elementas ir paskatino Eduardo Balsio menų gimanazijos absolventus  – dainininkę Editą Bodrovaitę-Rukienę, kompozitorių Povilą Ramošką ir būsimąjį diplomatą Manvydą Džiaugį įkurti menų gimnazijos Alumni klubą, kuris taptų plaforma, padedančia susitikti profesinę karjerą menų srityje pradedančiam jaunimui ir unikalios profesinės patirties sukaupusiems gimnazijos absolventams.

Įkvėpė pavyzdys

Svajoti ir planuoti galima daug, bet dažnai gyvenimas nenuspėjamai dėlioja karjeros vingius. Tuo ne kartą įsitikino vienas klubo įkūrėjų M. Džiaugys. Po kino ir teatro industrijų studijų Jungtinėje Karalystėje jis sugrįžo į Lietuvą, kur kibo į politikos ir filosofijos mokslus, o šiuo metu tęsia diplomatijos studijas Vytauto Didžiojo universitete (VDU). Studijų metu įgauta itin vertinga ir įdomi patirtis jį paskatino su bendraminčiais realizuoti Alumni klubo įdėją E. Balsio menų gimanzijoje.

„Vienu iš tvirtos motyvacijos šaltinių kurti Eduardo Balsio menų gimnazijos Alumni klubą man tapo asmeninė patirtis Vytauto Didžiojo universitete, kuriame šiuo metu studijuoju. Politikos mokslų ir Diplomatijos fakulteto (PMDF) absolventų klubas yra įsteigęs stipendiją fakulteto studentams ir suteikia galimybę atlikti praktiką užsienio ambasadoje.

Kai 2017-aisias man pavyko laimėti šią stipendiją, pats įsitikinau, kokia tai unikali patirtis ir svarbi parama karjerą pradedančiam jaunam žmogui“, – sako M. Džiaugys ir priduria, kad tokia stipendija yra ne tik finansinė parama, tačiau ir labai reikšmingas moralinis palaikymas bei suteikta tam tikra atsakomybė prieš VDU PMDF absolventų klubo narius siekti geresnių rezultatų ir garbingai atstovauti akademinei bendruomenei.

Stipendija ir mentorystės tinklas

Eduardo Balsio menų gimnazijos Alumni klubo įkūrėjai yra numatę ir keletą krypčių, kuriomis besikuriantis klubas dirbs itin aktyviai. Viena jų – specialios Alumni klubo stipendijos įsteigimas. Planuojama, kad kartą per metus  bus skiriamos dvi (vienkartinės) stipendijos muzikos ir dailės disciplinų moksleiviams. Lėšų šioms stipendijoms planuojama skirti iš klubo narių įnašų.

Kitas, ne mažiau svarbus tikslas, kurį klubas planuoja įgyvendinti  – mentorių tinklo kūrimas. „Eduardo Balsio menų gimnaziją baigiančių moksleivių profesinės karjeros siekiai dažnai yra itin išskirtiniai ir specifiški. Akivaizdu, kad šios srities profesionalų, gerai išmančių profesinį lauką bei darbo rinką, yra labai mažai, tad jauni žmonės dažnai net nenutuokia apie egzistuojančias profesines galimybes. Žinome, kad daug gimnazijos absolventų savo karjeras sėkmingai tęsia ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, tad būtent jų žinias, patirtį bei ryšius sieksime pasitelkti padėdami abiturientams žengti pirmuosius žingsnius“, – sako P. Ramoška

Alumni klubas po savo stogu taip pat planuoja rengti viešas paskaitas bei knygų klubo susitikimus. Idėjos autoriai įsitikinę, kad galimybė aptarinėti knygas ar jų ekranizacijas, dailininkų, muzikantų bei kitų kūrėjų biografijas yra būdas kalbėtis su jaunais žmonėmis apie jų gyvenimo iššūkius.

„Pasitelkdami literatūrą ir atviras diskusijas, susijusias su menininkų gyvenimu ir kasdienybės iššūkiais, ieškosime būdų geriau pažinti vieni kitus ir drauge stiprėti kaip asmenybės“, – apie ateities planus kalba Manvydas ir priduria, kad ir tai nėra ilgo darbų sąrašo pabaiga, mat klubas planuoja organizuoti profesinio meistriškumo kursus muzikantams ir dailininkams, rengti specializuotas meno stovyklas, užsiimti tarptautinių ryšių plėtra ir palaikymu.

Pirmasis Alumni klubo renginys pakvietė moksleivius į M. Džiaugio paskaitą-diskusiją apie Hermano Hesės knygą „Stiklo karoliukų žaidimas“

Gimnazijos vadovas: „Tai labai reikalinga iniciatyva“

Eduardo Balsio menu gimnazijos vadovas Gintautas Misiukevičius buvusių mokinių iniciatyvą vertina itin pozityviai: „Džiugu, kai mūsų vaikai, taip vadiname buvusius mokinius, sugrįžta, turėdami turi tokių gražių iniciatyvų. Po įvairias šalis išsibarstę mūsų absolventai gimnazijoje apsilanko dažnai, papsakoja, kaip jiems sekasi, –  sako jis ir priduria, kad įvairių kultūrinių ir meninių iniciatyvų, prie kurių noriai prisidėjo buvę gimnazijos mokiniai, būta ne vienos, bet toks ilgalaikis ir skirtingų meninių sričių bei patirčių jaunuolius įtraukiantis projektas inicijuojamas pirmą kartą.

Kalbėdamas apie tai, ko šiandien labiausiai reikia su atestatu rankoje gimnaziją paliekantiems jaunuoliams, direktorius sako: „Gimnazija moksleiviams suteikia tikrai daug, bet kartais juokaujame, kad čia juos auginame tarsi šiltnamyje, o visi gyvenimo iššūkiai – laukia ateityje. Galimybė iš buvusių mokinių išgirsti, kokį kelią jiems teko praeiti, kokius slenksčius peržengti, būtų labai reikalinga ir prasminga.“

Pašnekovas priduria, kad gimnazijoje dirbantiems specialistams taip pat pravartu daugiau sužinoti apie problemas ir iššūkius, sukuriais susiduria buvę mokiniai, ir tam skirti dėmesio dar ugdymo proceso metu.

G. Misiukevičiaus teigimu, formų ir būdų, kuriais buvę mokiniai galėtų padėti šiandien besimokantiems, yra ne vienas. „Jauni ir iniciatyvūs žmonės tikrai sugalvos, kokia pagalbos forma gali būti pati naudingiausia. Kartais juk užtenka žengti mažą žingsnelį į priekį, ir paskui žengti antrą žingsnį būna jau kur kas lengviau“, –  sako jis ir, baigdamas pokalbį, palinkėjo beiskuriančiam alumnių klubui tapti gimnazijos bendruomenę, moksleivius ir jaunus profesionalus vienijančia bei bendram darbui telkiančia organizacija.

Iniciatyvos autoriai kviečia prisijungti prie klubo veiklos buvusius gimnazijos mokinius, bendraminčius ar organizacijas neabejingas klubo idėjoms. (BalsioAlumni@gmail.com)

Indrė Vainalavičiūtė