Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazija

Eduardo Balsio muzika jaudina ir įkvepia

2019 metai – neeiliniai mūsų gimnazijai. Kartu su visa Lietuva minime garsaus lietuvių kompozitoriaus Eduardo Balsio jubiliejų.

Spalio 9 d. Klaipėdos Koncertų salėje, spalio 10 d.  Vilniuje, Šv. Kotrynos bažnyčioje, nuskambėjo Eduardo Balsio Gala koncertas, skirtas kompozitoriaus 100-osioms gimimo metinėms paminėti.

Pirmojoje koncerto dalyje skambėjo E. Balsio poema styginių orkestrui „Jūros atspindžiai“ ir siuita iš baleto „Eglė žalčių karalienė“, kuriuos atliko Šv. Kristoforo kamerinis orkestras (vadovas Modestas Barkauskas) ir Klaipėdos kamerinis orkestras (vadovas Mindaugas Bačkus). Dirigavo ir solo violončele griežė David Geringas (Lietuva – Vokietija).

Antrojoje dalyje buvo atlikta E. Balsio oratorija „Nelieskite mėlyno gaublio“. Ją atliko net 100 dainininkų choras, Eduardo Balsio menų gimnazijos esami ir buvę mokiniai, solistai: Jovita Vaškevičiūtė (mecosopranas), Arūnas Malikėnas (bosas), Nojus Tverijonas/Rūtenis Žičkus (diskantas), Dalia Balsytė ir Indrė Baikštytė (fortepijoninis duetas), Rokas Stunžėnas (kontrabosas), Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro mušamųjų grupė. Dirigentas Modestas Barkauskas. Koncertą vedė muzikologas Viktoras Gerulaitis.

Jau trečią kartą mūsų gimnazijos choras atlieka šią oratoriją. Pirmieji pasirodymai buvo skirti kompozitoriaus 80-osioms, 90-osioms gimimo metinėms paminėti. Trečiasis atlikimas visiems atrodė kažkuo ypatingesnis, brandesnis. Užaugome visi: klausytojai, laikmetis, šiuolaikiškos muzikos suvokimas. Belieka tik stebėtis, koks talentingas buvo kompozitorius Eduardas Balsys, pralenkęs laiką visu 50 metų ir sukūręs nepakartojamą muziką, kuri taip giliai paliečia mūsų širdis ir sielas.

Po koncerto apėmė nepakartojamas jausmas, kai publika stojosi, ilgai plojo, nešė gėles, žėrė komplimentus atlikėjams. Dėkojame visiems choristams – esamiems ir buvusiems „balsiukams“-, choro vadovei Zitai Kariniauskienei, koncertmeisterei Aušrai Valentienei, talkinusiai repeticijų metu, diskantams Nojui ir Rūteniui, kviestiniams atlikėjams, dirigentui Modestui Barkauskui.

Kompozitoriaus muzika ir šiandien jaudinanti ir aktuali, kalbanti apie amžinąsias vertybes. Teskamba Eduardo Balsio muzika dar 100 metų! Skambėkime ir mes – Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos mokiniai ir mokytojai.

 

Direktoriaus pavaduotoja meniniam ugdymui Giedra Jonušaitė

Nuotraukos Klaipėdos koncertų salės fotoarchyvas